המדריך המלא להתמכרויות וכיצד הן משפיעות על חייך

הקדמה: מהי התמכרות?

התמכרות היא מחלת מוח כרונית המשפיעה על מערכת התגמול של המוח. הוא מאופיין בחיפוש ושימוש כפייתי בסמים, למרות ההשלכות המזיקות.

התמכרות יכולה להיגרם מגורמים רבים כמו מתח, דיכאון או נטייה גנטית. החומרים הממכרים הנפוצים ביותר הם אלכוהול וסמים כמו קוקאין והרואין.

התמכרות והמוח

נמצא שהתמכרות מערבת את מערכת התגמול של המוח, הכוללת את אזור הטגמנטלי הגחון (VTA), גרעין האקומבנס, האמיגדלה, ההיפוקמפוס, הקורטקס הפרה-מצחתי (PFC) ואזורים נוספים.

ה-VTA מכיל נוירונים של דופמין היוצאים לגרעין האקומבנס ואזורים אחרים במוח. שחרור דופמין באזור זה גורם לתחושות הנאה או אופוריה. ה-PFC מווסת את שחרור הדופמין ב-VTA ועוזר לשלוט בדחפים.

התמכרות והמשפחה

התמכרות היא מחלה שפוגעת בכל המשפחה. זה יכול להיות קשה לדעת איך לעזור למי שמכור, אבל חשוב לזכור שהתמכרות משפיעה על כולם במשפחה.

הצעד הראשון בעזרה למכור הוא להבין מה המשמעות של התמכרות עבור המשפחה. ניתן להגדיר התמכרות כמחלת מוח כרונית הגורמת לחיפוש ושימוש כפייתי בסמים למרות השלכות מזיקות. התנהגותו של המכור מובילה לרוב לבעיות בעבודה, בלימודים או במערכות יחסים.

התמכרות יכולה להשפיע על כל אחד מבני המשפחה בדרכים שונות. אנשים מסוימים עשויים להרגיש אשמה או בושה כי הם חושבים שהם איכשהו אחראים להתמכרות של יקירם. אחרים עשויים לחוש כעס וטינה כי הם לא מקבלים את מה שהם צריכים מהיחסים שלהם עם יקירם.

אנחנו זמינים 24/7, השאירו פרטים להתייעצות עוד היום!

מסקנה: החשיבות של פנייה לטיפול בהתמכרות

התמכרות היא בעיה רצינית בישראל. זה משפיע על אנשים מכל הגילאים, הגזעים והרקע הסוציו-אקונומי. 

חשוב לפנות לטיפול בהתמכרות בהקדם האפשרי כי זה יכול להוביל למוות או לבעיות בריאותיות חמורות. התמכרות עלולה לגרום להפרעות משמעותיות בחייו, כגון אובדן עבודה, בעיות משפחתיות ובעיות משפטיות.

אנחנו זמינים 24/7, השאירו פרטים להתייעצות עוד היום!
דילוג לתוכן